Március végén befejeződött a Reflex Környezetvédő Egyesület tavaly októberben elindult szemléletformálási programja, melyet az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával valósított meg. A „Megelőzni szabad - Fiatalok szemléletformálásával a hulladék-megelőzésért” című program keretében számos színes program valósult meg. Összességében egy tartalmas program sikeres megvalósításán van túl az egyesület. A program végrehajtói bíznak abban, hogy sikerült a fiatalokra hatni, és azok, akik részt vettek a projektben, részesültek annak eredményeiből, a jövőben többet tesznek majd a hulladékok megelőzéséért, hogy együtt egy szebb, tisztább környezetet teremthessünk. A program zárásaként a mellékelt sajtóközleményt juttattuk el a sajtóorgánumokhoz.
A győri hulladékkezelő telepre szervezett szakmai kirándulást a Reflex Környezetvédő Egyesület. A kirándulás az egyesület „Megelőzni szabad - Fiatalok szemléletformálásával a hulladék-megelőzésért” című programja keretében valósult meg az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával. A résztvevők társasága az ugyancsak ennek a programnak a keretei között, tavaly ősszel megrendezett kisbajcsi környezetvédelmi vetélkedő csapattagjaiból és a felkészítő tanáraiból tevődött össze. A Győr-Sashegyi Hulladékkezelő Központban 2019. március 27-én lezajlott üzemlátogatáson a gyerekek saját szemükkel láthatták, hogy hova kerül a kukákba dobott hulladék és azokkal mi történik, hogyan dolgozzák fel azokat. Meg tudhatták egyebek közt azt is, hogy a győri hulladék-hasznosítási arány országos viszonylatban jónak mondható, hiszen csak a hulladékkezelő telepre beérkező szemét csupán harminc százaléka kerül lerakásra, a többi részét valamilyen módon hasznosítják.
Az Reflex Környezetvédő Egyesület hulladékos szemléletformáló programjának keretei között egy hulladékos szemléletformálásra alkalmas mintaudvar kialakítását tervezte, ahol interaktív előadásokat, foglalkozásokat valósít meg hulladék megelőzés témájában. A program csúszása miatt ez az elem csak a program befejezési határidejének közelében valósult meg, így az udvari előadásokat iskolákban valósítottuk meg. Felhívást intéztünk a győri járás iskoláihoz, melyben kértük, hogy jelezzék, ha szeretnének az iskolájukban ilyen foglalkozásokat, előadásokat. Több iskola is érdeklődött a program iránt, így március végéig sikerült lebonyolítani a vállalat hat iskolai előadást. A további érdeklődő iskolákba a program befejezése után jutunk el, illetve több iskola jelezte, hogy eljönnének egy-egy előadásra az egyesület irodájának udvarában kialakított bemutatóhelyre is.
A kiállítási anyag, mely az egyesületünk „Megelőzni szabad - Fiatalok szemléletformálásával a hulladék-megelőzésért” című program keretében készült el, és amely a hulladék megelőzésre fókuszál, igen nagy érdeklődést váltott ki az iskolák körében. Közel 25 iskola jelezte, hogy igényt tart a kiállítás bemutatására az intézményükben. A projekt futamideje alatt csupán 10 iskolába jutott el a molinó-sorozat, de április-május hónapokban a többi iskola is bemutathatja tanulóinak az hulladék megelőzési tárlatot. A kiállítás március 18-án a győri Kossuth Iskolában mutatkozott be, aztán eljutott még a Tulipános Iskolába is. Győrből kérték a bemutatást még többek közt a Kodály, a Móricz, a Radó és a gyakorló iskolából is. Vidéken elsőként Enesén látták a kiállítást, de eljut még Győrújfalu, Győrság, Börcs, Ikrény, Rábapatona, Kisbajcs, Győrsövényháza, Nyúl és még számos település iskolájába. Számításaink szerint így a kiállítást március–május hónapok között akár 1000-1500 tanuló is megtekintheti.
Egyesületünk támogatást nyert el az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól, hulladékos szemléletformáló programjának megvalósítására. Az idei évben a hulladék-keletkezés megelőzésének fontosságára hívjuk fel az iskoláskorúak figyelmét. A program keretében elkészült egy 10 db molinóból álló, szemléletformáló kiállítási anyag. Mivel azt szeretnénk, ha az azokon szereplő gondolatok minél több iskolás gyerekhez eljussanak, ezért a kiállítást bemutatásra ajánljuk az iskoláknak. Amennyiben bármelyik iskola vezetése fontosnak tartja, hogy megoldást találjunk korunk egyik legégetőbb problémájára - a hulladékok okozta környezeti gondokra - és egyetért azzal, hogy a fiatalok tudatformálásával sokat tehetünk ez ügyben, akkor a szemléltető molinókat előzetes egyeztetés után szívesen bemutatnánk az iskola tanulóinak.
A Reflex Környezetvédő Egyesület tavaly ősszel indított el egy szemléletformálási programot a hulladék megelőzés témájában. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával megvalósuló „Megelőzni szabad - Fiatalok szemléletformálásával a hulladék-megelőzésért” című program keretében az egyesület ősszel megrendezett egy környezetismereti vetélkedőt, mely a hulladékokat, illetve a hulladék megelőzést helyezte a középpontba. Tavasszal tovább folytatódik a szemléletformáló program. A tervezett program egy kissé megcsúszott az elhúzódó szerződéskötés és a támogatás késedelmes utalása miatt, de azért jó ütemben halad a megvalósítás. Hamarosan elkészül egy kiállítási anyag, mely bemutatja a jelenlegi hulladékhelyzetet és a hulladékok okozta problémákat, megmutatja, hogy milyen módon bánhatunk el a hulladékokkal, de legfőképpen azt próbálja kihangsúlyozni, hogy milyen módszerekkel előzhető meg a hulladékok keletkezése. A projekt haladásáról a csatolt sajtóközleményt adtuk ki.
Negyedik alkalommal rendeztünk környezetvédelmi vetélkedőt Kisbajcson, a helyi általános iskolában. A 2018. november 30-án megrendezett vetélkedő központi témája – az Európai Hulladékcsökkentési Héthez is kapcsolódva – a hulladék volt, annak környezeti hatásai, valamint a hulladékok okozta problémák megoldási lehetőségei. A megmérettetésen a Győr környéki iskolák mellett képviseltette magát egy iskola a Csallóközből is. A győrladaméri, a gönyűi, a kunszigeti, a péri, a csilizradványi iskolákból, valamint a helyi általános iskolából összesen hét csapat érkezett a versenyre.
A kormányzati törekvések ellenére a hazai hulladék-helyzet még mindig elmarad az ideális állapottól. Még mindig sok hulladékot termelünk és ezzel sajnos a különgyűjtés és újrahasznosítás helyett a lerakók hulladékhegyeit növeljük. Egy átlagos magyar állampolgár évente közel 380 kg háztartási hulladékot termel, azaz naponta több mint 1 kg-ot. E súlyos problémára hívja fel a figyelmet a Reflex Környezetvédő Egyesület „Megelőzni szabad - Fiatalok szemléletformálásával a hulladék-megelőzésért” című programja, melyet az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával valósít meg. A projekt indulásával kapcsolatban az mellékelt sajtóanyagot adtuk ki.