Az iskolák mellett az óvodáknak is mentori segítséget nyújtottunk. Mentorként egyfelől a felmerülő problémák kezeléséhez adtunk segítséget, másfelől a szakmai igényeket igyekeztünk kielégíteni. Információval szolgáltunk a Zöld Óvodákkal kapcsolatos legfrissebb szakirodalomról, oktatóanyagokról, módszertani újdonságokról, a régióban található bemutatóhelyekről, oktatóközpontokról. A mentorált intézményeket a későbbiekben ellátjuk a pályázáshoz szükséges segédanyagokkal is. Az óvodai mentorálás első szakaszáról szól az alábbi szöveges beszámoló.
Nem túl sok idő állt rendelkezésünkre a projekt elindulása és az első féléves terv teljesítési határideje között, így kissé kapkodva próbáltuk elérni az erre a félévre kitűzött célunkat, azt, hogy 10 óvodát mentoráljunk. Nem könnyítette meg a dolgunkat az sem, hogy az óvodákat is érinti a nyári szünet, illetve a szabadságolások. Június végén már alig lehetett elérni az embereket a legtöbb intézményben, így azon törekvéseink, hogy személyes úton érjük el a környezeti nevelőket, nem kecsegtettek nagy sikerrel.
A tervünk teljesítésének érdekében először egy egyeztető megbeszélést tartottunk az irodánkban a programba bevont óvodai szakértőnkkel, és valamennyi érintett munkatársunkkal. Megbeszéltük a projektben résztvevő személyek feladatait, áttanulmányoztuk a szerződést, a mentoráláshoz kapott segédanyagokat, útmutatókat, adatlapokat, jegyzőkönyvmintákat.
Még június legelején megkerestük e-mailben a megye valamennyi óvodáját azzal, hogy amennyiben a Zöld Óvoda cím birtokosa, és e címet a jövőben is megtartaná, vagy a közeljövőben szeretne pályázni ilyen címre, vagy az Örökös Zöld Óvoda címre, akkor előzetesen regisztráljon, hogy ezzel is tudassa velünk, hogy programunk felkeltette az érdeklődését, és szívesen venne részt személyes tanácsadásban, mentorálásban. A nyugat-dunántúli régióból az előzetes regisztráció során csupán 14 óvoda jelentkezett. Az alacsony szám arra sarkall minket, hogy második félévben újra, más csatornákon keresztül is megkeressük a régió óvodáit.
Természetesen kísérletet tettünk olyan óvodákkal is felvenni a kapcsolatot, akik ugyan a regisztrálás lehetőségével nem éltek, ám korábban már együttműködtünk velük valamilyen formában. Hiszen sok olyan óvoda akad, akiknél már tartottunk előadásokat, vagy akik részt vettek valamelyik óvodák számára kiírt pályázatunkon, vetélkedőnkön. Abban bíztunk, hogy ezek az óvodák nyitottabbak a kapcsolatfelvételre.
Az ilyen módon összegyűjtött intézmények legfontosabb adataiból, a kontaktszemélyek elérhetőségeiből létrehoztunk egy óvodai partneri adatbázist, melyet a jövőben folyamatosan frissítünk.
Ebben az adatbázisban szereplő óvodák közül - annak ellenére, hogy a fent említett körülmények nem kedveztek a sikeres kapcsolatfelvételnek - első körben megpróbáltuk felvenni a személyes kapcsolatot a Győr-Moson-Sopron megyeiekkel.
Az óvodák többségével csupán a telefonos kapcsolatfelvétel történt meg, ám néhány esetben sor került személyes találkozókra is. Terveink szerint a jövő félévben sokkal hatékonyabban próbáljuk elérni az óvodákat.
A személyes és telefonos kapcsolatfelvételekről mentorálási jegyzőkönyveket, illetve mentorálási naplót is készítettünk. A személyes találkozókon jelenléti ívek is születtek.
Úgy véljük, hogy annak ellenére, hogy a kitűzött célt, vagyis a 10 óvoda elérését megvalósítottuk, ennél hatékonyabb munkamódszer kidolgozására van szükség. Véleményünk szerint a következő félévekben sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni a személyes tanácsadásokra. Szükségessé vált annak a stratégiának a kidolgozása, amellyel sokkal hatékonyabban érhetjük el az óvodákat. A tervünk az, hogy kellő időt hagyva a munka elvégzésére, a nyár végétől valódi, eredményes mentorálási tevékenységet végezzünk.
Győr, 2014. június 30.