Ami a díszcsomagolást illeti, annak feledhetetlen paródiáját a Mr. Bean játszotta el az „Igazából szerelem” c. filmben. Látták? Ő volt az eladó. A szeretet tárgyát komótosan maroknyi dobozkába tette, kis aranyszalaggal átkötötte. Az egészet egy celofántasak aljára eresztette, lapátkával megszórta szárított rózsaszirommal, majd átszellemülten rámorzsolt némi rozmaringot. Minderre egy fahéj darabot igazgatott. Újabb masnival lezárta, majd az egészet egy méretes aranyszínű karácsonyi díszdobozba fektette és egy fagyalágacskával tette teljessé. Mindezt kimért mozdulatokkal, átszellemülve – miközben a vevője majd frászt kapott az idegességtől, hogy közben visszaér a felesége. A díszcsomagolt ajándékot ugyanis nem neki, hanem a szeretőjének vette...       

 

Ami az említett fantáziátlan vásárlást illeti, az nem csupán a pénztárcára jelenthet veszélyt. Jó példája ennek az üzletekbe utolsó pillanatba bekóválygó férfiakra rásózott „last minute” parfümök. A kassza csilingel, apuci megkönnyebbül, anyuci Jézuskája gálánsan letudva. Mindenki hepi. Vagy mégsem?

A parfüm nyolcvan százalék (kezelt) alkohol mellett (növényi vagy állati eredetű) olajokat, valamint (szintetikus) illatanyagokat tartalmaz. A vegyészek nagyjából 2000 illatfajtát tartanak választékon, ezeket kutyulva évente legalább száz új parfümcsoda kerül a piacra. A bódulatnak persze ára van. A vegyi illatanyagokra allergiások száma az utóbbi időben megduplázódott és a króm után a második leginkább allergiakeltő anyag. Szóval nem lehetetlen, hogy a gáláns karácsonyi ajándéknak szánt márka olyan anyagokat tartalmaz, melytől a neje (szeretője stb.) egy életre szóló allergiával gazdagodik. Ezt megakadályozandó az EU nemrég lépett és elrendelte a huszonhat legproblémásabb illatanyag csomagoláson való kötelező feltüntetését.

Ez a cikkecske nem az ünneprontásról, hanem az elővigyázatosságról szólt. Szeretnénk, ha a szeretet ünnepébe belegondolnák a környezet és az egészség kíméletét is. Az ehhez ajánlott ünnepi tanácsokat (és a huszonhat allergiakeltő illatanyag listáját) megtalálhatják a

Reflex honlapján.

 

Kalas György

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás