Idén májusban zárul le az az Európai Unió által támogatott - 10 ország együttműködésében zajló – projekt, melynek célja, hogy minden országban hiteles adatokat tudjunk szolgáltatni a megújuló energiák felhasználásával kapcsolatban. A programba bekapcsolódott országok éghajlati adottságaikban igen különbözőek (találhatunk mediterrán, kontinentális és óceáni éghajlatú országokat is az együttműködők között), így nagyon érdekes volt hétről-hétre megfigyelni az indikátorokat a nap- és szélenergia tekintetében.

 

A projekt keretében együttműködő országok Belgium, Olaszország, Szlovénia, Franciaország és Portugália, Magyarország Németország, Svédország, Spanyolország valamint Nagy-Britannia voltak.

A különböző, hivatalos forrásból beszerzett adatokból - egy belga adatfeldolgozó rendszer segítségével - sikerült folyamatosan naprakész adatokkal feltölteni a www.legbolkapottenergia.hu címen található honlapunkat.

A projekt során szerettünk volna rávilágítani arra, hogy az egyes megyékben, településeken mért adatok alapján Napunk ereje egy átlagos háztartás energia- illetve melegvíz igényének hány százalékát tudja kielégíteni.

A „EnergizAIR2 - a légből kapott energia” programban az időjárás főszereplőit (napsütés, szél) tettük meg a fenntartható energiák szószólójává, így elsősorban a napenergiára (fotovillamos, termális felhasználás) és a szélenergiára vonatkozó informatív adatok jelentek meg az időjárás-jelentésekben. Célunk volt, hogy a megújuló energiákra vonatkozó indikátorok az időjárás-jelentés szerves részeivé váljanak Európa 10 országában, elősegítve ezzel is, hogy a megújuló energiák használata, illetve az energia racionális felhasználása népszerűbbé váljon.

A projekt hazai részében a legjelentősebb szakmai partnerünk az Országos Meteorológiai Szolgálat, legnagyobb kommunikációs partnerünk az OzoneNetwork TV. Az OzoneNetwork csatornán minden hétvégén ötször adják le a megújuló energiás időjárás-jelentésünket az éppen aktuális nap- illetve szélenergiás adatokkal.

2015. március 17. és 19. között a Reflex Környezetvédő Egyesület munkatársai szervezték meg Győrben a projekt záró rendezvényét, ahol a résztvevő országok képviselői egy jó hangulatú, hatékony megbeszélésen vehettek részt. Mivel nagyon szoros kötelék alakult ki a résztvevő szervezetek között, elhatároztuk, hogy nem ér véget itt az együttműködésünk, további EU-s pályázatokat adunk be a témában. A következő, kreatív ötleteinket egy Horizon2020 projekt keretében tervezzük megvalósítani.

Szólj hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás