2009 után ismét jégkocka akciókat szervezünk, ezúttal Szegeden és Nyíregyházán.
Magyarországon már a 10. és a 11. két köbméteres „jégkockát" szigeteltük le március 20-án és 21-én a Víz Világnapjához kapcsolódva a passzív házak hőtechnikai előírásai szerint. Az akció két és fél hónapja alatt azt vizsgáljuk, hogy a jég hány százaléka éri meg a június elejei kicsomagolást. Az akció a Reflex Egyesület „Lábbusz" pályázatában az Éghajlatvédelmi Szövetség, a Csemete Egyesület és az E-misszió Egyesület szakmai közreműködésével a KEOP támogatásból valósul meg.
Szigeteljen jobban!
Az idei akciók középpontjában a „Szigetlejen jobban!" gondolat áll, amivel arra szeretnénk rávilágítani, hogy nem elég a mára már megszokott néhány centiméteres szigetelés házainkra. Ha meg szeretnénk felelni a kor kihívásainak és teljesíteni az EU egyik alapvető célkitűzést 2020-ra, hogy 20%-al javítsuk az energiahatékonyságot. A célok eléréshez bizony vastagabb szigetelésre van szükségünk! Ráadásul, hogy az aktuális gondolattal éljünk ez valódi rezsicsökkentés lehet!
Polisztirol vagy szalmabála?
Idén a két helyszínen különböző anyagot választottunk a jég leszigetelésére. Szegeden a mindennapok leggyakoribb anyagát a polisztirolt használtuk (ahogy a legtöbb korábbi akciónknál is), Nyíregyházán viszont egy hazánkban új, de a nagyvilágban nagy hagyományra visszatekintő módszert a szalmabálát választottuk. A szalma a „zöld" szempontok alapján nagyon jó választás, hiszen:
- Nincs a gyártás során környezetszennyezés;
- Általában közelről beszerezhető, nem kell szállítani;
- Alkalmat ad a kétkezi, közösségi – „kalákás" – munkára, ahogy azt az akción készült fénykép is jól bemutatja, ahol a helyi ovisok kapcsolódtak be nagy lelkesedéssel a sártapasztásba;
- És végül, de nem utolsósorban az életút végén a bontott anyaggal – sár és szalma – nincs sok gondunk, hiszen komposztálás után akár tápanyagként is felhasználhatjuk.
Változik az éghajlat, változtassunk mi is!
A szigetelés alól csordogáló víz a klímaváltozásra figyelmeztet bennünket, ha szeretnénk elkerülni vagy legalábbis alkalmazkodni a globális környezeti problémához változtatnunk kell. Olyan életmódra kell váltanunk, mely a helyi források fenntartható használatára épít, ahogy erre a kocka oldalán található táblákon is felhívjuk a figyelmet!
Tippeljen!
Az akciók végeredményét 2014-ben nem csak a két helyszínen lehet bekapcsolódni, online játékunkban bárki megtippelheti, a jégkockák hány százaléka éli túl az akciót:
http://eSurv.org?u=jegkocka