A Reflex Egyesület rendszeres résztvevője a Földművelésügyi Minisztérium által kiírt Zöld Forrás pályázati lehetőségeknek. Egyesületünk, mint közhasznú társadalmi zöld szervezet ebben az évben „Helyi civil teendők a hazai vízgazdálkodási tervben (VGT-2) megfogalmazott célok jegyében" címmel nyújtott be pályázatot. A szakminisztérium és a civil szervezetek delegáltjaiból összeállt bíráló bizottság programunkat az egyik legjobb projektnek ítélte és két millió forintos vissza nem térítendő támogatásra javasolta.

Pályázatunkat megalapozta, hogy a Reflex Egyesület civil oldali, szakmai részese az EU Víz Keretirányelvében meghatározott hosszú távú vízvédelmi munkáknak. Aktív közreműködője volt Magyarország első és második Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervének. Az azokban felvetett hiányosságok, illetve az elfogadott ütemterv és feladatrendszer jelentős elvárásokat tartalmaz a társadalom bevonása terén. A Reflex a vizes témában felkészült partnerszervezeteivel hozta létre az úgy nevezett „civil vgt-munkacsoportot". A pályázat megírásához és végrehajtásához további segítség volt számunkra, hogy a korábbi vizes munkáink nemcsak a hely- és a naprakész témaismerethez adnak segítséget, de a meglévő ismeretanyagon túl, témáinknak (felszínalatti vizek, kék folyosó, víztakarékosság, szennyvízcsökkentés) megfelelően illeszthetőek. Zöld Forrásos programunk - vizes munkáinkhoz kapcsolódva - az egyes kis vízgyűjtő-területeken (helyi szinten) való integrált, ökológiai szemléletű vízkészlet-gazdálkodás megismertetését, mint kísérleti mintaprogramot vállalja fel.

A projekt három tevékenységi csoportot tartalmaz, melyek:

- I. programelem a környezet- és természetvédelmi monitorozás.
A VGT-2-ben megfogalmazott vízkészlet-gazdálkodáshoz, ezen belül is a vízvisszatartásra a Reflex által több évtizede ismert területeket jelöljük ki. Ezeket, 2-2 helyszínt a Szigetköz-Rábaköz-Tóközben, illetve a Marcal-völgyben választjuk ki.
A monitorozáshoz alapadatok begyűjtése szükséges: területi, tulajdoni, gazdálkodási formái-nak feltérképezése, azok szükségszerű domborzati felmérése.
További célunk egy minimális kutatómunka elvégzése is, mely a mintaterületek egykor (Árpád-kori hármas rendszer) jól működő vízgazdálkodását, vízkormányzását elemezné. Mivel ez a munkarész zömében szakmai feladatokkal jár, ezért a témakörben jártas civil, önkormányzati, intézményi csoportokkal folyamatos párbeszédre lesz szükség. Itt a civil VGT-munkacsoport műhelynapjaira, a települési önkormányzatokkal való kapcsolattartásra, a területi vízgazdálkodási tanácsokkal való együttműködésre, az érintett vízügyi igazgatóságokkal, szakaszmérnökségekkel, földhivatalokkal, nemzeti parkokkal, múzeumokkal való kapcsolattartásra szükség lesz. Vélhetően a mérési, kutatási, adatfeldolgozási és együttműködési feladatok a program teljes, 12 hónapos időszakát lefedik.

- II. programelem a környezeti nevelési célú programok.
A Reflex közel harminc éves ténykedésében kiemelt szerepet kapott az iskolai foglalkozás. Tervünk, hogy ezen programelemen belül a két mintaterületen működő 7-7 általános iskolában rendszeresen és több alkalommal foglalkozásokat, szakköröket vezessünk a vízkincs értékéről. Pályázatunkban több terepi gyakorlati napot (4 db) is szerepeltetünk. Hatékonysága nem vitatható.
A környezeti neveléshez kapcsolódva szeretnénk a két helyszínen egy-egy szabadban megtartandó vetélkedőt is beiktatni. Még az oktatási ponthoz illeszkedik a pedagógusokkal való együttműködés - a rendelkezésünkre álló tudás és írásos anyag(ok) továbbadása. Ütemtervileg az előadások, foglalkozások folyamatos, havi időrendet kívánnak, míg a terepi munkák és a vetélkedők azok időjárástól függően ősz-tavasz időszakra esnek.

- III. programelem a természet- és környezetvédelmi ismeretterjesztés.
Ennél az elemnél egy vándorkiállítás anyagának összeállítását, egy kisebb méretű, közérthető kiadvány (2500 példány) elkészítését, terjesztését, egy animációs kisfilm legyártását, megjelentetését (YouTube), a havi megjelenésű vizes elektronikus hírlevél összeállítását, kipostázását és legalább két sajtótájékoztató megtartását vállaljuk a projektben. Mivel a Reflex eléggé ismert a projekt helyszínein, így tervezhetőek a települési rendezvényeken való előadások is. Ez meghívástól függ, vélhetően 4-6 alkalommal számolhatunk. Időrendben a programelem több pontja lefedi az elkövetkező egy évet.

A Reflex és a projekt által megfogalmazott és elvárt eredmények:

Számszerűsíthető célok:
- szakanyagok, adatok gyűjtése, elemzése, értékelése (20-25 dokumentáció), felmérendő terület (4 helyszín), civil szervezetekkel való szakmai együttműködés (15-25 szervezet), érintett önkormányzatokkal való kapcsolat (15-20 település), programba bevont iskolák (14 db), döntéshozó fórumok munkájának segítése (6 tanácsi és bizottsági ülés), iskolai foglalkozások, szakkörök (12 db), gyakorlati napok (4 alkalom), vetélkedők (2 db), vándorkiállítás anyagai (1 csomag), vízkészlet védelmi kiadvány (2500 példány), animációs kisfilm (1 db), elektronikus hírlevél (12 db), sajtómegjelenés (20-22 felület), sajtótájékoztató (2 alkalom), települési rendezvényen való közreműködés (4-6 alkalom).

Nem számszerűsíthető célok:
- lakossági érintettség (300-350 ezer fő), valamint hatásában a lakossági környezettudatosság erősítése, a hazai felszíni és felszínalatti víztestek védelmének növelése, a szakmai civil szervezetek tudás színvonalának emelése, a VGT-2 végrehajtásában, elvárt teendőiben való hatékony közreműködés.

A PTKF/911/2016 azonosítószámú pályázat szerződését jelenleg állítja össze a FM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya és a Reflex Egyesület. Örömmel említjük még meg: - a támogatott szervezetek között található a Levegő Munkacsoport, a Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség és a Magyar Természetvédők Szövetsége is, mely szövetségeknek a Reflex tagszervezete.

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás