A Reflex Egyesület vizes munkáinak egyik újabb és jelentős sikerét érte el. Nyolc éve a hazai Vízgyűjtő-gazdálkodási terv első csomagjánál (VGT-1) hét térségi alegységre készítettünk jobbító javaslatokat. Egyike volt ezeknek a Marcal, ahol a torkolati duzzasztó átjárhatóságára és a Holt-Rába vízpótlására írtunk zöld megoldást. Mindkettő a múlt év végére megvalósult.

Gát és bukóvíz helyett a vízi élővilág számára szabad átfolyás/átjutás lett megvalósítva a Marcal rábai torkolata felett lévő vízszintszabályozó műtárgyánál. A hetvenes években épített duzzasztó szerepe elsősorban a Holt-Rába vízpótlása lett volna, de a Marcal jobb parti töltésébe épített kisátmérőjű csőzsilip ezt nem tudta biztosítani. Kezdeményeztük, hát a védvonal megerősítéséről, a töltésmagasításáról szóló tervekbe a nagyobb átfolyási szelvényű műtárgy (2x1,20mx1,70m) beépítését. Kértük, hogy a duzzasztó árapasztója legyen elbontva és hallépcsőként épüljön ki, mindkét funkciót ellátva. A KEOP-2.1.1/2F/09-11-2011-0002 projektbe ezek az elemek bekerültek és az év végi átadást követően, ma már működnek. A Rábai Szakaszmérnökség munkatársaival közös helyszíni bejáráson büszkén tapasztaltuk az átépített árapasztó hallépcsőként, vagy még annál jobb szerepét és a Holt-Rába teljes hosszában (14,3 km) való frissvíz betáplálás tökéletes működését. Azt hogy ezen a két rövid mederszakaszon túl sok lett a kő és a kövezés, azt meg már megszoktuk...

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás