A Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv 2 (VGT-2) elkészítésének egyik, társadalmi véleményezésre bocsátott eleme, az úgy nevezett Jelentős Vízgazdálkodási Kérdések dokumentációi. A Reflex Egyesület, a WWF Magyarország Alapítvány közreműködésével műhelynapot szervezett a szakmai civil szervezetek számára Budapesten. Az ország több pontján vizes munkákat végző „zöld emberek” egész napos, hasznos eszmecserét folytattak a területükön lévő vízgyűjtő alegységek JVK anyagairól. Tapasztalataikat ismertették, azokról jobbító javaslatokat adtak át és a közös fellépés lehetőségeit beszélték meg. A program hátterét a WWF (terem), a résztvevők ellátási költségét pedig a Norvég Civil Támogatási Alap biztosította.

A rendezvényen elhangzottak rövid emlékeztetőjét, valamint a résztvevők által elfogadott, tokaji, XXV. Környezet- és Természetvédő Társadalmi Szervezetek Országos Találkozójának szekció igénylését az alábbiakban ismertetjük.

 

Emlékeztető a VKI munkacsoport műhelynapi megbeszéléseiről

(Budapest, 2015. február 18.)

A meghívóban lévő napirendi pontok alapján és a hozzászólások figyelembevételével az alábbiakat fogalmaztuk meg:

- Megállapodtunk arról, hogy a Jelentős Vízgazdálkodási Problémák dokumentumokhoz készítünk közös civil véleményeket. Ezeket együtt küldjük el az illetékes vízigeknek, és az OVF-ben a megfelelő főosztálynak. A közös véleményekben a legfontosabb észrevételeinket gyűjtjük össze, ezen kívül önálló vélemény is küldhető, ami a részletesebb észrevételeket is tartalmazza. A közös civil véleményhez az első javaslatokat Gruber Tamás elküldi március 2-ig. Ezt úgy fogalmazza meg, hogy minden részvízgyűjtő és alegységi dokumentációhoz használható legyen alapanyagként, és kiinduló pont legyen a közös vélemény összeállításához.

- A részvízgyűjtő és alegységi JVP-k között a beosztás a munkacsoportban:

Hajósy Adrienne: Balatoniak, Szigetköz;

Lajtmann József: 1.1-1.5 ig szóló alegységek és besegít a Duna részvízgyűjtőhöz;

Magosfa Alapítvány: Ipoly, Közép-Duna;

Gruber Tamás: Duna, Dráva, Tisza részvízgyűjtő, (ehhez segítséget ad Lajtmann J, Kalocsa B., Toldi M., Balogh P., Cselovszky T.); Mura alegység, Dráva menti alegységek;

Kalocsa Béla: Alsó-Duna;

Kiss József: Sajó, Bódva, Hernád.

- A véleményeket egymásnak elküldjük március 10-ig és véglegesítjük és elküldjük a vízigeknek március 17-ig. Közben zajlik majd az egyeztetés köztünk, hogy ki melyik JVP készítőivel szeretne találkozni, és ehhez elkezdjük az időpont egyeztetéseket. A hatékony az lenne, ha a közös vélemény beküldése után max. 2-3 nappal elküldenénk a kérelmet a személyes találkozókra.

- Az OT-n szekciót hirdetünk erről a témáról. A témajavaslat összeállítását Lajtmann József és Hajósy Adrienne intézi a szervezők felé február 20-ig, majd az egyeztetést követően az OT. rendező E-Misszió Egyesület felé február 24-ig.

Mindenki átgondolja, hogy kiket tud még aktivizálni a JVP-k értékeléséhez, és erről értesíti is őket.

- Adrienne feltöltött minden VGT-2 témakörhöz tartozó dokumentumot a vgt. kornyezetvedok.hu oldalra  (bal menüsor VGT2 blokk, jelentős kérdések vitaanyagai). Ezt érdemes megnézni a véleményezéshez, mert itt az alegységekre vonatkozó korábbi anyagok is elérhetők.

- Javaslatként hangzott el, hogy mindenki, aki tagja valamilyen területi, részvízgyűjtő tanácsnak, vagy bizottságnak, az vegyen részt az üléseken. További javaslat, hogy az OVF által tartott árvizes konferenciasorozatra (ahová eddig következetesen nem hívtak meg civileket) próbáljunk meghívót kérni. Ehhez vegye fel mindenki a kapcsolatot a területén dolgozó vízügynél valamilyen ismerősével, és jelezze, hogy igényt tart a meghívásra. A konferencia-sorozat várható állomásai: Miskolc, Budapest, Dunaújváros, Győr, Szombathely.

 

Budapest, 2015. február 18.

Az emlékeztetőt összeállította: Gruber Tamás (WWF)


 

Zöld OT. „Vizeink” szekció ülésének kezdeményezése a rendező E-misszió Egyesület felé

Téma címe: Vizeink

Szekció célja, aktualitása és jelentősége: Az Országos Vízügyi Főigazgatóság az idén értékeli a vízgyűjtő-gazdálkodás (VGT) elmúlt éveinek eredményeit, és idén készíti az új VGT terveit, együtt az árvíz-kockázati tervekkel. A tervezés kötelező része a társadalmi konzultáció, amiben együttműködő partnerek és aktív résztvevők szeretnénk lenni. A szekcióba várunk mindenkit, aki részt akar venni a vizeinket és élő környezetük védelmét szolgáló javaslatok kidolgozásában.

Levezetők megnevezése és elérhetősége: Gruber Tamás (WWF) Ez az email cím védett a spam robotoktól. Bekapcsolt JavaScript szükséges a megtekintéséhez., Dr. Hajósy Adrienne (NABE) Ez az email cím védett a spam robotoktól. Bekapcsolt JavaScript szükséges a megtekintéséhez. és Lajtmann József (Reflex) Ez az email cím védett a spam robotoktól. Bekapcsolt JavaScript szükséges a megtekintéséhez.

 

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás