A magyar civil szervezetek olyan ügyekkel foglalkoznak, amikre mások, köztük az állam sem fordít elegendő figyelmet, ezért inkább támogatást, semmint támadást érdemelnének a kormánytól. Ennek kapcsán fogalmazódott meg egy közös állásfoglalás, melyben a kezdeményező, különböző területeken dolgozó 101 civil szervezet egységesen elutasítja a kormány civileket korlátozó és megbélyegző törekvéseit. A kezdeményezők várják további szervezetek csatlakozását.

ÁLLÁSFOGLALÁS


Civilek nélkül nem megy: Magyarországnak szüksége van ránk
A magyar társadalomnak szüksége van a civil szervezetek munkájára. Sokféle és pótolhatatlan munkát végzünk a közjó és a demokrácia kiteljesítése érdekében: az állampolgárok önszerveződésének biztosítunk lehetőséget, keretet adunk közös tevékenységeiknek a kultúra, az oktatás, az egészségügy, a környezetvédelem vagy az érdekérvényesítés területén. Lehetővé tesszük, hogy az állampolgárok csoportjai közösen képviselhessék érdekeiket, részt vegyenek a közéletben és ellenőrizzék a politikai hatalom mindenkori gyakorlóit.

Mi, az állásfoglaláshoz csatlakozó civil szervezetek elutasítjuk a kormány korlátozó és megbélyegző törekvéseit, mert tudjuk, hogy a magyar társadalomnak szüksége van ránk. Olyan ügyekkel foglalkozunk, amikre mások nem fordítanak kellő figyelmet. Kiállunk magunkért és egymásért.
Magyarországnak szüksége van civilekre

Az Országgyűlés 2017. első félévi jogalkotási terve szerint a közeljövőben napirendre kerül a civil szervezetek működését meghatározó törvények módosítása. Egy 2017. március 14-én tartott sajtótájékoztatóból úgy tudjuk, hogy a Fidesz ötpárti konzultációt kezdeményez a „külföldről támogatott" szervezeteket érintő törvénytervezetről. A kormány erről „nemzeti konzultációt" is kíván kezdeményezni, egyelőre ismeretlen tartalommal. Egyes politikusok azonban odáig mentek, hogy egyes civil szervezetek „eltakarításának" lehetőségét is felvetették, míg mások idegen ügynököknek nevezték őket.

Mi, az állásfoglaláshoz csatlakozó civil szervezetek határozottan tiltakozunk az egyesülési szabadságot sértő szabályozás ellen. Ugyanígy elutasítjuk a civil szervezetek és ügyfeleik, szimpatizánsaik, támogatóik megbélyegzését. Ez nemcsak az egyes szervezetek munkáját és megítélését befolyásolja, de általában is korlátozza a demokratikus véleménynyilvánítás, a közügyekben való állampolgári részvétel lehetőségét. Az eddig elhangzott nyilatkozatok alapján a tervezett jogszabály ellentétes lehet a Magyarország által is aláírt, vonatkozó nemzetközi egyezményekkel és kérdéses, hogy egyáltalán kiállná-e az alkotmányosság próbáját.

A „nemzeti konzultációt" pedig alkalmatlannak tartjuk arra, hogy az állampolgárok valódi, tényeken alapuló véleményt alkossanak, és fejtsenek ki. Az eddigi tapasztalatok alapján egyértelmű, hogy ez nem helyettesítheti a valós társadalmi vitát.

A civil szektor hatályos magyarországi szabályozása megfelelő keretet és kellő biztosítékokat ad ahhoz, hogy a civil szervezetek jogszerűen, átláthatóan és elszámoltathatóan csinálják azt, amire létrejöttek. Gazdálkodásának átláthatósága ma is kielégítően szabályozott terület, a sajtónyilatkozatokban emlegetett adatok bárki által megismerhetőek.

Ezért elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az új jogalkotási elképzelésekről és a "nemzeti konzultációról" csak a sajtóból értesüljünk, hogy egyes politikusok nyilatkozataikban megpróbálják a civileket lejáratni és megosztani. Elvárjuk, hogy az új törvény(módosítás) az érintettek bevonásával, szakmai vitában nyerje el végső formáját, ahogy az egy demokratikus jogállamban elvárható, és ahogy azt Magyarországon is jogszabályok írják elő.

Követeljük, hogy a civil szektor, a civil szervezetek működésének szabályozása az átláthatóság, a támogatások és a tevékenységek szempontjából egységes, a nemzetközi és európai normáknak megfelelő legyen, és biztosítsa az állampolgárok jogát ahhoz, hogy szabadon szerveződjenek és keressenek forrásokat tevékenységükhöz.


A XXVI. Környezet- és Természetvédő Társadalmi Szervezetek Országos Találkozójának résztvevői

2016. Őriszentpéter

SAJTÓKÖZLEMÉNY
Magyarországnak szüksége van a civilekre: a civilellenes kampányra válaszul több mint száz civil szervezet adott ki közös állásfoglalást.
2017. március 20.

A civil szervezetek olyan ügyekkel foglalkoznak, amikre mások, köztük az állam sem fordít elegendő figyelmet, ezért inkább támogatást, semmint támadást érdemelnének a kormánytól. A közös állásfoglalást kezdeményező, különböző területeken dolgozó 101 civil szervezet egységesen elutasítja a kormány civileket korlátozó és megbélyegző törekvéseit. A kezdeményezők várják további szervezetek csatlakozását.

Kósa Lajos március 14-ei sajtótájékoztatóján azt mondta, a Fidesz ötpárti konzultációt kezdeményez a „külföldről támogatott" szervezeteket érintő törvénytervezetről. A kormány erről „nemzeti konzultációt" is kíván kezdeményezni, egyelőre ismeretlen tartalommal. Egyes politikusok odáig mentek, hogy némely civil szervezetek „eltakarításának" lehetőségét is felvetették, míg mások idegen ügynököknek nevezték őket.
Az állásfoglalást kezdeményező szervezetek elfogadhatatlannak tartják, hogy az új jogalkotási elképzelésekről és a "nemzeti konzultációról" csak a sajtóból értesüljenek, illetve hogy egyes politikusok nyilatkozataikban megpróbálják a civileket lejáratni és megosztani. Elvárják a kormánytól, hogy az új törvény(módosítás) az érintettek bevonásával, szakmai vitában nyerje el végső formáját, ahogy az egy demokratikus jogállamban elvárható, és ahogy azt Magyarországon is jogszabályok írják elő.

A kezdeményező civil szervezetek listája, amely a szervezetek honlapján folyamatosan újabb csatlakozókkal frissül:
1. "Bihar" Kis-sárréti Civilek Társasága
2. A "Szoptatásért" Magyar Egyesület
3. A Város Mindenkié
4. Adj Hangot Egyesület
5. AKUT Egyesület
6. Alternatíva Alapítvány
7. Artemisszió Alapítvány
8. Átlátszó
9. Autonómia Alapítvány
10. Az emberség erejével Alapítvány
11. Civil Kollégium Alapítvány
12. Civil Közoktatási Platform
13. Civil Rádiózásért Alapítvány
14. Civil Verőce
15. Civitalis Egyesület
16. Cromo Alapítvány
17. Demokratikus Ifjúságért Alapítvány
18. Dialóg Egyesület
19. Együtt-Közösen Fiatalok Lendületben Egyesület
20. Életfa Segítő Szolgálat Egyesület
21. Élettér Közösség- és Településfejlesztő Egyesület
22. Eleven Emlékmű - az én történelmem
23. Eleven Gyál
24. Élménylelő Ifjúsági Egyesület
25. E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület
26. Energia és Környezet Alapítvány
27. Energiaklub
28. Eötvös Károly Intézet
29. Európai Antirasszista Hálózat Magyarország
30. Ferencvárosi Közösségi Alapítvány
31. Független Előadó-művészeti Szövetség
32. Gaja Környezetvédő Egyesület
33. Greenpeace Magyarország Egyesület
34. Gyerekesély Egyesület GYERE
35. Gyermekmédia Egyesület
36. Gyökerek és Szárnyak Alapítvány
37. Hang-Kép Kulturális Egyesület
38. Hantken Miksa Alapítvány
39. Háttér Társaság
40. Hívatlanul Hálózat
41. Humán Integra Alapítvány
42. Humán Platform
43. Ifjúságszakmai Társaság
44. Igazgyöngy Alapítvány
45. Inspi-Ráció Egyesület
46. IT Mentor Egyesület
47. Jogismeret Alapítvány
48. Kakucs az Otthonunk Közhasznú Egyesület
49. K-Monitor
50. Kárpátok Alapítvány-Magyarország
51. Kerecsen Ifjúsági Egyesület
52. Keresztúri Társas Kör
53. Komárom Környéki Civil Társulás
54. Komáromi Talpasíjászok Közhasznú Egyesület
55. Komáromi Zenész Egylet
56. Komlóstetői Kerékpáros Sport Klub
57. Közélet Iskolája
58. Közösen a Tehetséges Ifjúságért Egyesület
59. Közösségfejlesztők Egyesülete
60. Krétakör Alapítvány
61. Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület
62. Levegő Munkacsoport
63. Magyar Drogprevenciós és Ártalomcsökkentő Szervezetek Szövetsége
64. Magyar Helsinki Bizottság
65. Magyar LMBT Szövetség
66. Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség
67. Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány
68. Magyarországi Dúlák Egyesülete - MODULE
69. Magyarországi Európa Társaság
70. Magyartanárok Egyesülete
71. Motiváció Oktatási Egyesület
72. Mozgalom az Egészséges Város Környezetéért Civil Társaság
73. NANE Egyesület
74. Nógrád Megyei Cigány Kisebbségi Képviselők és Szószólók Szövetsége
75. Ökológiai Stúdió Alapítvány
76. Ökotárs Alapítvány
77. Oktatói Hálózat
78. Országos Gyermekvédő Liga
79. Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete
80. Pécsi Szín-Tér Egyesület
81. Polyán Egyesület
82. Reflex Környezetvédő Egyesület
83. Siófok Városért Egyesület
84. Soteria Alapítvány - Menedék Program
85. Szegedi LMBT Közösségért Csoport
86. Szépírók Társasága
87. Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesülete (SZEXE)
88. Szimpozion Egyesület
89. Színházi Kritikusok Céhe
90. Szivárvány Misszió Alapítvány – Budapest Pride
91. Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége - SzOSzöv
92. Szövetség a Közösségi Részvétel Fejlesztéséért
93. Tanítanék Mozgalom
94. Társaság a Szabadságjogokért
95. TAVAM - Társaság a Várandósság és Anyaság Megszenteléséért
96. TerepSzemle Stúdió Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Kulturális Közhasznú Egyesület
97. Transparency International
98. Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezete (TUDOSZ)
99. Védegylet
100. XXI. Századi Roma Nők Országos Egyesülete
101. Zöld Pók Alapítvány

Szólj hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás