Az Év Fája versenyt idén hatodszorra szervezi meg az Ökotárs Alapítvány. A versenyre több mint 60 olyan fát neveztek szerte az országból, melyeknek története van. Az idei évben a Reflex Egyesület is egy ilyen fát jelölt a címre. A lebontásra ítélt Győri Ifjúsági Ház belső udvarában található vadgesztenyefa Győr város területén ismereteink szerint az első fa, amelyet "körbeépített" a tervező. Lőrincz József Ybl-díjas építész azzal, hogy a Győri Ifjúsági Ház tervezésekor a vadgesztenyefát életben hagyta, s köré tervezte az épület belső udvarát, az az 1970-es évek elején utat mutatott a helyi természeti értékek megóvására. A mintegy 85 éves vadgesztenyefa nem mérete és különleges habitusa miatt, hanem a természeti és az épített környezet harmonikus együttélésének pozitív példájaként érdemli ki az Év Fája elismerést. Aki szeretné, hogy győri fa legyen az Év Fája, szavazzon rá!

A fenti megállapításokat megerősítette a közelmúltban elhunyt harcostársunk, a győri közélet ismert egyénisége, Dr. Winkler Gábor építész professzor, aki a vadgesztenyefa Év Fája jelölése mellett a Győri Ifjúsági Ház műemléki védettségét is kezdeményezte.

Az épület és a fa együttese a harmonikus környezetbe illesztés és a környezet-tudatos építészet szinte egyetlen megmaradt hazai úttörő példája. A jelenlegi győri városvezetés az épület lebontását tervezi, helyére parkolóházat építenének. A Győri Ifjúsági Ház - s benne a város első körbeépített vadgesztenyefája - megmentésére széleskörű civil összefogás bontakozott ki Győr városában. Mivel a vadgesztenyefa nem közterületen, hanem az önkormányzat tulajdonában álló, 6989 hrsz. számú ingatlanon, a Győri Ifjúsági Ház épületének belső udvarában található, az nem szerepel Győr város közterületi zöldfelületi nyilvántartásában. Jelenleg tehát veszélyben van, de bízunk benne, hogy az Év Fája versenyen való sikeres megmérettetés hozzájárulhat a fa megmentéséhez. Ezért kérünk mindenkit, hogy küldje el szavazatát mielőbb a győri vadgesztenyefára.

Az Ökotárs Alapítvány célja a versennyel az, hogy felhívja a figyelmet a természetvédelem és a közösségek kapcsolatára. A versenybe bárki nevezhetett egyedi fát egy történet kíséretében, mely kifejezi, hogy az adott fa miért fontos az őt nevező közösségnek. A fa kora és mérete nem fontos, előny volt azonban, ha őshonos, közterületen álló fát sikerült találni vagy a története egy környezetvédelmi ügyhöz kapcsolódott. A több mint 60 nevezett fából az Ökotárs szakmai zsűrije választott ki tizenötöt a döntőbe. A döntőbe olyan fák kerülhettek, melyek története legjobban kifejezi a jelölő közösség elkötelezettségét a nevezett fa iránt.

A versenyben három díjat osztanak ki: az Év Fáját a közönség választja meg online szavazással, a “Hős Fa” címet a zsűri osztja ki, és ezen kívül még egy döntős fa kap különdíjat az Országos Erdészeti Egyesülettől. A “Hős Fa” címet egy olyan fa nyeri el melynek élete vagy természetes környezete, élőhelye veszélyben van, és amelynek megmentéséért a jelölők sikeresen küzdöttek vagy küzdenek még most is.

A döntősökről részletes információ az evfaja.okotars.hu oldalon található. A szavazás az Év Fája oldalon szeptember 7-én indul és október 18-ig nyilvános, de az izgalmak fokozása végett a szavazás állása az utolsó napokban rejtett lesz. A szavazást október 18-án vasárnap éjfélkor zárja az Ökotárs, a végeredményt pedig a hivatalos díjátadó alkalmával teszi közzé.

A hazai Év Fája részt vesz a jövő év elején rendezendő európai versenyben is, amelynek győztese az Európai Év Fája címet nyeri el.