Félezer aktivista részvételével tartották Tokajban a 25. Országos Találkozót a hazai zöld mozgalom szervezetei. A háromnapos rendezvény egyik legsikeresebb szekcióját, a „Vizeink” szekciót a WWF Magyarország Alapítvánnyal és a Nők a Balatonért Egyesülettel közösen a Reflex Egyesület szervezte és vezette le. A vetítéses előadásokkal, hozzászólásokkal, kérdés-válaszokkal színesített műhelymunka eredményességéhez - tájékozató előadásaikkal - hozzájárultak az Országos Vízügyi Főigazgatóság munkatársai is. Az ülés által elfogadott négy pontos állásfoglalást a plenáris ülés is egyhangú szavazattal és a szekció munkáját elismerő tapssal fogadta el.

 

A „Vizeink” szekció ülés emlékeztetője

ÖSSZEFOGLALÓ A "VIZEINK" SZEKCIÓ MUNKÁJÁRÓL

A szekció időpontja és helyszíne: 2015. április 25. 14 óra, Tokaji Ferenc Gimnázium.

Résztvevők: Albrecht Gergely, Balatoni Zsolt (DEHÖK), Bodnár Edit, Csapó Viktor, Deák Dóra (DEHÖK), Domboróczky Dalma (Kaptárkő), Gruber Tamás (WWF), Hajósy Adrienne (NABE), Horváth Gergő (Ökotárs), Hunyadi Réka (Greenpeace), Juhász Lilla (Magosfa), Kalocsa Béla (MME Hcs), Kása Orsolya, Kerpely Klára (WWF), Lajtmann József (Reflex), Nagy Péter (Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány), Obermayer András (Kék Forrás), Dr. Pánovics Attila (Pécsi Zöld Kör), Perger András (Greenpeace), Póczik Mónika (Kaptárkő), Rákosi Judit (ÖKO Zrt.), Roffa Hajnalka (DEHÖK), Sándor Balázs (DEHÖK), Tahy Ágnes (OVF), Dr. Tamás Enikő Anna (BITE), Tóth Zsófia, Umann Dorottya, Ungi Szilvia, Varga Gábor (Gaja), Vészity Katalin (Ökologistic)

Szekcióvezetők: Gruber Tamás (WWF), Hajósy Adrienne (NABE), Lajtmann József (Reflex).

A szekciónak kiemelt jelentőséget ad, hogy az Országos Vízügyi Főigazgatóság az idén értékeli a vízgyűjtő-gazdálkodás (VGT) elmúlt éveinek eredményeit, és idén készíti az új VGT terveit, együtt az árvíz-kockázati tervekkel. A szekcióba hívtuk azokat az OT résztvevőket, akik részt akarnak venni majd az év során a vizeinket és élő környezetük védelmét szolgáló javaslatok kidolgozásában.

A szekció tevékenysége három részből állt. A szekcióvezetők ismertettek néhány, az idei civil munkát megalapozó előzményt, és összefoglalták a tervezés ismeretes problémáit. Ezt követően a résztvevők véleménye, javaslatai hangzottak el, végül a szekció megtárgyalta és elfogadta az előzetesen közzétett állásfoglalás tervezetét.

A vízgyűjtő-gazdálkodással foglalkozó szervezetek a tavalyi év végén ad hoc munkacsoportot hoztak létre (a szekcióban a munkacsoport részt vett). A cél a vízgyűjtő tanácsokban szerzett információk gyors cseréje, a vizek szerteágazó problémáiban közös dolgokról közös vélemény kialakítása és képviselete a hivatalos szervek felé. A Jelentős Vízgazdálkodási Problémák dokumentumaihoz készítettük az első ilyen anyagot, melyet március 20-án küldtünk az illetékes Vizigeknek és az OVF illetékes főosztályának.

A Balaton és a Duna VGT problémáira vonatkozó anyagokból Hajósy Adrienne és Lajtmann József tartott vetített képes előadást (1. Melléklet). A diák között - bíztatásképpen - szerepel egy hajdani miniszteri válaszlevél részlete is, mely mutatja, hogy a VGT-1 korabeli késedelmei miatt a jelenlegihez hasonló problémákat eredménnyel oldottuk meg.

Kerpely Klára és Gruber Tamás az árvízkockázati tervek és a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek harmonizációjának problémáit ismertette (2. Melléklet). A víz- és az árvíz irányelv szempontjai néha mintha egymásnak ellentmondó intézkedésekre vezetnének, ezekre a mostani tervkészítés folyamán fokozott figyelmet kell majd fordítani.

Nagy szerencsénkre, a szekció munkájában részt vett Rákosi Judit (ÖKO Zrt.) és Tahy Ágnes (OVF), akik a hivatali oldalról pontos információkkal szolgáltak a tervkészítés menet­rendjéről. Összefoglalóan: A VGT tervezete május végére készül el, így lehetőség lesz a civil véleményezés hat hónapjára. A civil tevékenységet a tendergyőztes ÖKO Zrt. fórumok szervezésével fogja segíteni.

Az állásfoglalást a szekció egésze támogatta. Másnap, az OT plenáris ülésének résztvevői nagy többséggel fogadták el, így a magyar civil környezetvédő közösség egészének állásfoglalásává vált.

„A Duna és a Balaton - a két legnagyobb magyar felszíni víztest és a vízgyűjtő-gazdálkodás” előadás anyaga (dr. Hajósy Adrienne - Nők a Balatonért Egyesület, Lajtmann József - Reflex Környezetvédő Egyesület)

 

„Civil szervezetek szerepe a Víz Keretirányelv és a z Árvíz Irányelv feladataiban” előadás anyaga (Gruber Tamás - WWF Magyarország Alapítvány)

 

 

Állásfoglalás a vízgyűjtő-gazdálkodás tervezéséről

1. A vízgyűjtő-gazdálkodás tervezés (VGT-2) dokumentumainak közzététele jelentős késésben van. Kérjük, hogy a VGT-2 tervezetét, társadalmasításának stratégiáját és a valós részhatáridőket mielőbb hozzák nyilvánosságra. A hazai és nemzetközi jogszabályokban előírt 2015. decemberi véghatáridő betartása akkor lesz sikeres, ha van szándék, és – a szűk határidő ellenére – lehetőség az érdemi munkáról érkező vélemények összeállítására, a tervekbe való beépítésére.

2. A VGT-2 megalapozásához a tervben ismertessék a VGT-1 2010 óta folyó munkáinak összefoglalását és az eddigi eredményeket, valamint ismertessék a már megvalósult beruházásokban a vízvédelmi, természetvédelmi és környezetvédelmi szempontok érvényesülését.

3. Az Árvíz irányelvhez kapcsolódó intézkedések tervezése és végrehajtása során vegyék figyelembe a természetvédelmi oltalom alatt álló és Natura 2000-es hullámtéri területeken a természetvédelmi szempontokat. Csak ezáltal látjuk biztosíthatónak, hogy Magyarország vízparti élőhelyei ne kerüljenek veszélybe.

4. Az Árvíz irányelv és a Víz keretirányelv végrehajtását hangolják össze, mind a tervezés, mind a kivitelezés időszakában. Meg kell őrizni a vizet a tájban, és a természetes vízjárásnak megfelelő területhasználatokat szükséges kialakítani, javítani szükséges folyóink környezetében a vízhiányhoz és a víztöbblethez való alkalmazkodóképességet mind a vizes élőhelyeken, mind a társadalom által gazdálkodásra használt területeken, és csökkenteni kell ezek sérülékenységét.

[A “Vizeink” szekció állásfoglalásának előterjesztői: Gruber Tamás (WWF), Hajósy Adrienne (NABE) és Lajtmann József (Reflex). Az Állásfoglalást a Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek 25. Tokaji Országos Találkozójának plenáris ülése egyhangú szavazással elfogadta. Tokaj, 2015. április 26.]

 

Szólj hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás