A Duna vízhozama a bősi elterelés óta rendkívül alacsony (17-18%). Ugyanez elmondható a Mosoni-Duna alsó szakaszán, a mellékág vízszintjére is. A Kisalföld szerkesztősége és a napilap kiadója, a Lapcom kft. népi kezdeményezést, aláírásgyűjtést szervezett a folyók jobbításának érdekében. Tárgya, hogy a magyar Országgyűlés külön tárgyalja a térségünkben kialakult, és a folyókhoz kötődő rossz helyzetet. A Reflex az aláírási íven megjelentetett felhívással egyetért, viszont annak háttéranyagával már messze nem. Kérdezték is az emberek, hogy most mik vagyunk: sem fű, sem fa? Válaszunk, hogy mindkettő, sőt egyszerűen csak ördögcérnabokor, aminek alapos oka van.

 

A szigetközi-csallóközi folyók és a hozzájuk kötődő talajvizek azért károsultak, mert, ahogy a vízügyes szakemberek mondják: - a Duna szabályozása és a felső-szakaszon épült duzzasztógátak az okai. Most mi is ebbe a „folyóba” akarunk lépni? Szabályozni, keresztgátakat építeni? Az aláírásgyűjtő ívek ezt nem tartalmazzák, bár a kampány bejelentésekor a lap ezt a szándékot (háttéranyag) korrekt módon közölte. Ismertette, hogy számtalan duzzasztógát épülhetne az Öreg-Dunában Szigetköznél, illetve egy kell a Mosoni-Duna torkolatához is. Szakmai megjegyzéseinket a támogató aláírások leadását követően (július 13.) megtesszük. Most nem tartjuk illendőnek egy népi kezdeményezéssel szemben. De azért azt megjegyezzük, hogy naponta, a lapban nyilatkozó, az akciót támogató, helyi közéleti személyek csak a gyors hasznot hozó turizmust, a financiális előnyt és a látványt említik. Az ökológiai leértékelődésről, a vízminőség-élővilág károsodásáról, a természeti sokszínűség elvesztéséről, vagy Isten ne add, a gazdasági (költség-haszon) érték összehasonlításáról, esetleg az árvízi levezetés veszélyeztetettségéről nem szólnak. Érthető, mert igaz, s most „ezeket hagyjuk”- gondolják, (mert mondani nem mondják). És itt igazolódik, hogy a háttéranyag - hibádzik! Meg persze ott, hogy az egyéb megoldásokat, alternatívákat figyelemben sem veszi. De ezt a módszert a Reflex jól ismeri, mert, ha nem lett volna Bős-Nagymaros gigaterv, Duna-elterelés, akkor talán a Reflex sem lenne. (A témára visszatérünk.)

Szólj hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás